Trakya İzolasyon

Muhittin Mah. Bağlariçi 2. Sok. Nazar Yapı C Blok No:13/1 ÇORLU

+90 282 652 20 23

P.tesi-C.tesi: 09.00 - 19.00

İzolasyon Blog

Isı Yalıtımı

Tesisatlarda Isı Yalıtımı

Tüm boruların ısı yalıtım kalınlıklarının bulunmasında ekonomik yalıtım kalınlığı hesabı kesinlikle yapılmalıdır. Mevcut boru yalıtım kalınlıkları yeniden, enerji fiyatları artışı dikkate alınarak etüt edilmelidir. Boru tesisatı üzerindeki flanş ve vanaların ısı yalıtımı da çok önemlidir. Isı yalıtımı yapılmamış bir flanş ve vanadan kaybedilen ısı bağlı olduğu borunun 5 metresine eş değerdir. Konuyu sanayi kesiminden bir örnek ile açıklayacak olursak durum şöyledir. 2" bir boruda +120°C akışkan varsa, dış ortam +20°C, boru uzunluğu 165 m, yıllık çalışma süresi 4800 saat ise, yalıtımsız boruda 25.3 ton yakıt harcaması, 3 cm yalıtımlı boruda 3.8 ton yakıt harcaması, yetersiz yalıtımlı boruda ise 8.03 ton yakıt harcaması vardır.

Devamı
Kızgın Yağ Borularının Isı Yalıtımı

Kızgın Yağ Borularının Isı Yalıtımı

İşletmelerde ki kızgın yağ borularının ısı yalıtımı çok önemlidir.Kızgın yağ boruları 270 ile 300 derece sıcaklıkta olduğundan dolayı ısı yalıtımı yapılmadığında istenmiyen sonuçlar doğurabilir.işletmede yangınlara sebebiyet verebilir,işletmenin aşırı ısınmasına sebebiyet verir,işletmede çalışan personelinde ciddi şekilde yanmalarına sebebiyet verebilir.bu yüzden kızgın yağ borularının ısı yalıtımı yapılmadan tesisatın aktif hale getirilmemesi gerekmektedir.

Devamı
Buhar Kazanı Isı Yalıtımı

Buhar Kazanı Isı Yalıtımı

Kazanlar doğalgaz kazanları ,kömür kazanları ve elektrikli kazanlar olmak üzere 3 e ayrılır.Elektrik kazanları yüksek gider maliyetinden dolayı genelde tercih edilmez.işletmelerde 2 çeşit kazan bulunmaktadır.kazan dairelerinde bulunan kazanların ısı yalıtımı çok önemlidir.Zira kazanlara ısı yalıtımı yapılmazsa zaten işletmenin çalışması mümkün değildir.Kazanlar işletmenin ihtiyacı olan buharı karşıladığından dolayı işletmelerdeki en yüksek sıcaklık bu kazanlarda meydana gelir.

Devamı