Trakya İzolasyon

Muhittin Mah. Bağlariçi 2. Sok. Nazar Yapı C Blok No:13/1 ÇORLU

+90 282 652 20 23

P.tesi-C.tesi: 09.00 - 19.00

Tesisatlarda Isı Yalıtımı

  • Anasayfa
  • /
  • Tesisatlarda Isı Yalıtımı
Tesisatlarda Isı Yalıtımı

Tesisatlarda Isı Yalıtımı

Tüm boruların ısı yalıtım kalınlıklarının bulunmasında ekonomik yalıtım kalınlığı hesabı kesinlikle yapılmalıdır. Mevcut boru yalıtım kalınlıkları yeniden, enerji fiyatları artışı dikkate alınarak etüt edilmelidir. Boru tesisatı üzerindeki flanş ve vanaların ısı yalıtımı da çok önemlidir. Isı yalıtımı yapılmamış bir flanş ve vanadan kaybedilen ısı bağlı olduğu borunun 5 metresine eş değerdir. Konuyu sanayi kesiminden bir örnek ile açıklayacak olursak durum şöyledir. 2" bir boruda +120°C akışkan varsa, dış ortam +20°C, boru uzunluğu 165 m, yıllık çalışma süresi 4800 saat ise, yalıtımsız boruda 25.3 ton yakıt harcaması, 3 cm yalıtımlı boruda 3.8 ton yakıt harcaması, yetersiz yalıtımlı boruda ise 8.03 ton yakıt harcaması vardır.

Boruların ısı yalıtımında +250°C'ye kadar olanlarda prefabrik boru camyünlerinin kullanılması, +250°C'nin üstünde borularda ise taş yünü şiltelerinin sarılması suretiyle, 1000°C'ye kadar başarıyla ısı yalıtımı kısa süreler için sağlanır. Prefabrik boru cam yünlerinin kullanıldığı hatlarda özellikle. alüminyum folyo kaplı olanlar tercih edilmelidir. Bu ürünler, buhar difüzyonun engel olurlar ve boru yüzeyinde korozyonu önlerler. Kendinden flapları yapışkan bantı olan Alüfoli kaplı boru camyünleri ayrıca alüminyum banttan da %8 tasarruf sağlar.

Tesisatlarda Isı Yalıtımı

Borularda don hasarının minimuma indirilmesinde özellikle bina içinde dışındaki boruların konumlandırılmasına dikkat edilmelidir. Sarfiyatı ve sirkülasyonu olmayan borular (akımsız borular) mümkünse tesisata, konulmamalıdır. Bir borunun içinde duran suyun donmasını yalıtım yoluyla geciktiril mümkündür.
Bu ve benzeri uygulamalarda kullanılacak yalıtım malzemesi aranması gereken hususlar genel olarak şunlardır;

  • Yalıtım malzemesinin ısı iletkenlik katsayısı ya 0.038 W/mK (40°C) ve 0.033 W/mK (10°C) ya da altında bir değere sahip olmalıdır,
  • Çok küçük bir kapalı hücre yapısına sahip olmalıdır,
  • Bünyesine su kabul etmemelidir,
  • Uygulama sıcaklık aralığı geniş olmalıdır,
  • Su buharı difüzyon direnç katsayısı yüksek olmalıdır,
  • Yalıtım malzemesinin mekanik dayanıklılığı yüksek olmalıdır.

Yeni nesil ısı yalıtımı sistemi, buhar, kızgın su ve yağ boru hatlarındaki ısının kaybolmasını engellemekte, bu sayede ısı kaynağının düşük kapasitede ve randımanlı bir şekilde uzun yıllar kullanılmasını sağlamaktadır.

Buhar borusu izolasyonu sistemi, uygulandığı alanın çevresine ısıyı iletmesini ya da ısı kayıplarını engellemesinin yanı sıra pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir.Yüksek sıcaklık değerlerine sahip hatlarda (100°С ila 1200 °С') uygulanan buhar borusu izolasyonu, hatların yüzey sıcaklık değerinin ortamın sıcaklığıyla -neredeyse- eşitlenmesine ve böylelikle ısı tasarrufu yapılmasına ve enerji maliyetlerinin düşürülmesine katkıda bulunmaktadır. Isı tasarrufunun doğal sonucu olarak personellerin çalışmakta oldukları alanlarda ek bir soğutma sistemine de ihtiyaç duyulmamaktadır.Yapı yüzeylerine uygulanan sistem sayesinde sadece ısı değil, aynı zamanda ses yalıtımı da sağlanmakta; yapılar, dış etmenlere bağlı zamanla oluşması muhtemel korozyondan ve çevredeki tüm ögeler, olası bir yangının olumsuz etkilerinden korunmaktadır. Isı yalıtım uygulaması, ek olarak, yoğuşmanın önüne geçilmesinde de etkilidir.

Çalışma güvenliğine bulunduğu katkı da ısı yalıtım sisteminin faydalarındandır. Sistem, yangın vb. yalıtım özellikleri sayesinde personelleri yüksek sıcaklıktaki hatların zararlarından korumaktadır.Oldukça ince olması nedeniyle ağırlık yapmayan ve kullanıldığı alanı daraltmayan yeni nesil ısı yalıtım sisteminde sıvı kaçaklarının hat boyunca ilerlemesi de mümkün değildir. Bu da olası bir arızanın tespitini ve giderilmesini oldukça kolaylaştırmaktadır.

TRAKYA İZOLASYON AİLESİ olarak çorlu, Çerkezköy, veliköy, velimeşe, ulaş, ergene, muratlı, Lüleburgaz, Silivri, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli başta olmak üzere tüm Trakyada tesisatlarda ısı yalıtım ve izolasyonunu standartlara uygun şekilde yapmaktayız.


BACALARIN ISI YALITIMI


Sanayi bacaları ve doğal gaz bacalarında ısı yalıtımı çok önemli olup, sıcaklık düşüşünü ve yoğuşmayı önler. Bacaların ısı yalıtımı, baca ısısına ve konstrüksiyonuna bağlı olarak seçilecek kalınlık ve tipte taş yünü sanayi şike ve levhalar' ile yapılması daha uygun olacaktır. Böylece; 1. Soğutma verimi artar, 2. Enerji tasarrufu sağlanır ve 3. Gürültü büyük ölçüde önlenmiş olur.

TRAKYA İZOLASYON AİLESİ olarak çorlu, Çerkezköy, veliköy, velimeşe, ulaş, ergene, muratlı, Lüleburgaz, Silivri, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli başta olmak üzere tüm Trakyada bacaların ısı yalıtım ve izolasyonunu standartlara uygun şekilde yapmaktayız.